چگونه جاشمعی های برنزی و طلایی را تمیز کنیم تا همیشه درخشنده باشند؟

چگونه جاشمعی های برنزی و طلایی را تمیز کنیم تا همیشه درخشنده باشند؟

برای تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی از چه فوت و فن هایی باید استفاده کنیم؟

رعایت چه نکاتی در تمیز کردن اشیاء برنزی و طلایی مانع سیاه شدن و یا تغییر رنگ آن ها می شود؟

حین تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی چگونه جلای اولیه را به آن ها بر گردانیم ؟

 و  هزاران سوال دیگر که در تمیز کردن این نوع از شمعدان ها یا جاشمعی ها ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند. در این مطلب می خواهیم در مورد همین موارد با شما صحبت کرده و ایده های کاربردی و خاصی را در این زمینه برای شما عنوان کنیم.

تمیز کردن آینه شمعدان برنز

چرا برنز بهترین فلز برای تهیه اشیاء تزیینی  به شمار می رود؟

قبل از هر موردی می خواهیم در مورد فلز برنز و دلیل استفاده بالای آن در اشیاء تزیینی صحبت کنیم و سپس به نحوه تمیز کردن اشیاء برنزی بپردازیم.

بهترین فلز برای ساخت کالاهای تزیینی مانند جاشمعی، لوستر و ... برنز می باشد، زیرا این فلز بعد از گذشت سال ها اکسید نشده و تغییر رنگ نمی دهد. دوام بالایی دارد و تقریباً بعد از طلا و پلاتین، در کنار نقره جلوه ی بسیار زیبایی نسبت به سایر فلزات دارد. انجام کارهایی مانند سیاه قلم، آبکاری، پتینه کاری و ... بر روی فلز برنز جلوه و دوام بیشتری دارد.

این فلز به خودی خود و با رنگ طبیعی خود هم بسیار زیباست اما در مواردی که مصرف کننده مایل باشد، اشیاء برنزی در رنگ های نقره ای، طلایی و آنتیک نیز عرضه می شود.

نحوه ی صحیح تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی

قبل از تمیز کردن جاشمعی های خود ابتدا مطمئن شوید که جاشمعی های شما دارای روکش هستند یا خیر. وجود روکش باعث حفظ جلای جاشمعی های شما در مدت زمان طولانی تر می شود. معمولاً جاشمعی های قدیمی روکش ندارند. بهتر است در هنگام خرید جاشمعی های برنزی و طلایی این مطلب را از فروشنده سوال نمائید.

اگر جاشمعی های شما روکش لاکی و در سطح بالاتر روکش رادیوم دارند، بهتر است آن ها را تنها با پارچه نخی نمناک تمیز کنید و از شتشوی آن ها با شوینده های شیمیایی جداً خود داری کنید. زیرا شوینده های شیمیایی خاصیت روکش شما را به مرور از بین برده و جاشمعی های شما در معرض هوا به سرعت تغییر رنگ داده و سیاه می شوند.

در صورتی که جاشمعی های شما روکشی ندارند و رنگ و جلای خود را از دست داده اند یا کمی تیره شده اند، راه های ساده ای برای تمیز کردن آن ها وجود دارد که یک به یک آن ها را بیان می کنیم. می توانید از روش های زیر برای تمیز کردن و برگرداندن جلای جاشمعی های برنزی یا طلایی خود استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن جاشمعی برنزی

استفاده از صابون و آب ولرم راه مناسبی برای از بین بردن گرد و غبار و اثر انگشت  برروی جاشمعی های برنزی یا طلایی می باشد. "در این روش اطمینان حاصل کنید که صابون هیچ مواد شیمیایی خشنی ندارد، به ویژه کلر سفید که باعث خوردگی فلزات می شود و علاوه بر این، اگر در یک منطقه با آب سخت زندگی می کنید از آب مقطر یا آب فیلتر شده استفاده کنید." بعد از شتشو جا شمعی های خود را با یک دستمال نرم و بدون پرز خشک کنید.

استفاده از سس کچاپ یا رب گوجه فرنگی برای تمیز کردن اشیاء برنزی بسیار مفید می باشد. می توانید رب گوجه فرنگی را با کمی آبلیمو یا آبغوره مخلوط کنید و سپس قسمت های مختلف جاشمعی خود را با راحتی با این مخلوط پاک کنید .

کمی نمک و جوش شیرین و مقداری آبلیمو را با هم ترکیب کنید تا به صورت یک خمیر درآید. این خمیر قابلیت بالایی در پاک کردن لکه های ظروف برنزی و برگرداندن جلای اولیه آن ها دارد.

ترکیب سرکه سفید و نمک هم می تواند برای تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی مورد استفاده قرار بگیرد.

کمک گرفتن از آبلیمو یا آبغوره به تنهایی می تواند باعث تمیز شدن جاشمعی های برنزی یا طلایی شما شود.

استفاده از خمیر دندان برای پولیش ظروف برنزی مناسب است. مقدار کمی خمیر دندان را بر روی یک دستمال نرم قرار داده و آن را دایره وار بر روی جا شمعی برنزی خود حرکت دهید.

در تمامی روش های فوق بعد از تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی باید آن ها را با آب سبک یا آب مقطر شستشو داده و سپس با دستمال نرم و بدون پرز ترجیحاً دستمال نانو خشک کنید.

تمیز کردن برنز

نکات ظریف حین تمیز کردن جاشمعی های برنزی و طلایی

  • هرگز ظروف برنزی یا طلایی خود را بدون شستن دستها لمس نکنید، زیرا گاهی روغن روی انگشتان ممکن است لکه های دائمی بر روی این اشیاء ایجاد کند.
  • از تمیز کردن اشیاء برنزی و طلایی با اسکاچ ، مسواک زبر، انواع برس های فلزی و هر نوع محصول سخت جداً خود داری کنید، زیرا این اشیاء خطوط ریزی را بر روی سطح جا شمعی های شماایجاد کرده و اصالت و نمای زیبای آن ها را از بین می برند.
  • قبل از آغشته کردن جاشمعی های برنزی خود به مخلوط های تهیه شده برای پاکسازی، ابتدا کمی از این مواد را بر روی قسمت های غیر قابل دید جاشمعی امتحان کنید و بعد از اطمینان از پاسخ جاشمعی ها به عملکرد این مواد، قسمت های مختلفآن ها را تمیز کنید.
  • حین تمیز کردن جاشمعی برنزی از یک دستکش نخی استفاده کنید این دستکش از به جا ماندن اثر انگشت بر روی شیء و از بین رفتن زحمات شما جلوگیری خواهد کرد.

چگونه از سیاه شدن جاشمعی های برنزی خود جلوگیری کنیم؟

بسیاری طبیعی است که افراد به دنبال روش هایی باشند که اشیاء برنزی خود را از سیاه شدن و تغییر رنگ دادن در مقابل جریان هوا محفوظ نگه دارند. برای این کار نیز روش هایی وجود دارد که می تواند سیاه شدن و تغییر رنگ را تا مدت زیادی به تأخیر بیندازد. برای این منظور می توانید:

از واکس یا روغن جلا مخصوص برنز استفاده کنید. این روغن یک لایه ی محافظ بر روی جاشمعی شما ایجاد کرده و از ترکیب و اکسید شدن فلز برنز جاشمعی ها با هوا جلوگیری می کند به این ترتیب جاشمعی های شما تا مدت طولانی درخشنده و زیبا باقی می مانند.

استفاده از لایه ی پولی استر، نیز مانند روغن جلا عمل کرده و مانع سیاه شدن و تغییر رنگ جاشمعی های برنزی یا طلایی می شود.

استفاده از اسپری جلا دهنده هم می تواند در این امر به شما کمک کند و لایه ای محافظ را بر روی اشیاء برنزی و طلایی ایجاد نماید.

البته بهتر است روش های فوق را یا بلافاصله بعد از خریداری جاشمعی ها انجام دهید یا اینکه ابتدا با یک روش مفید جاشمعی های برنزی خود را تمیز کرده و بلافاصله از یکی از این روش ها استفاده کنید.

Posted on 2018-06-03 by خانه داری 0 98

مطالب مرتبط

با کاربردهای کوسن بیشتر آشنا شوید!

اصلی ترین کاربرد کوسن پوشاندن مبل ها و دادن زندگی جدیدی به آن هاست، کوسن ها هستند که به سادگی، می توانند جنبه های...

تمیز کردن گل مصنوعی با روش های اسان و کاربردی در منزل

چگونه تمیز کردن گل مصنوعی یکی از دغدغه های کدبانوهای عزیز و خوش سلیقه می باشد. زیرا اغلب گل های مصنوعی تمایل به جمع...

چطور از قاب عکس ها برای دیزاین منزل استفاده کنیم؟

معمولاً اکثر افراد از قاب عکس، برای آذین بندی منزل یا محل کا، با خاطره ها و تصاویر دوست داشتنی و به یاد ماندنی...

تمیز کردن لوسترهای کریستالی با تکنیک های ساده

در این مطلب قصد داریم شما را با ساده ترین تکنیک های تمیز کردن لوسترهای کریستالی آشنا کنیم. بدون شک زیبا ترین و جذاب...

شیوه صحیح شستشوی انواع رومیزی

خانه‌های ایرانی مملو از رومیزی‌های زیبا و متنوع است که بر روی میزهای عسلی، ناهارخوری و حتی برای روکش بسیاری از...

دستور شستشوی روتختی های مختلف

شاید این اتفاق برای شما یا اطرافیان تان افتاده باشد که بعد از شستشوی روتختی محبوب تان و وقتی آن را از ماشین لباسشویی...

چگونه میز کارتان را برای بهره وری حداکثر نظم دهید!

میز تحریر یا میز کار شما چه در منزل چه در محل کارتان قرار گرفته باشد، رعایت نکات زیر می-تواند در سازمان دهی و مرتب...

شستشوی حوله و نکات مهم در حفظ لطافت آن

یکی از معضلاتی که بسیاری از خانم‌ها با آن روبرویند بهداشت شستشو و استحمام است که با خشک کردن حوله پایان می‌یابد....

دیدگاه خود را درج نمائیدبه دیدگاه پاسخ دهید

منو