جستجوی مطالب
قوری دو کاپ طرح لبخند و سیبیل

‎تومان242,250 ‎تومان285,000 ‎−15%
اردو خوری سرامیکی سه خانه طرح برگ انجیری

‎تومان246,500 ‎تومان290,000 ‎−15%

میز تحریر نامناسب سلامتی شما را به مخاطره می اندازد!

توسط 1624
پسندیدن0

بله یک میز تحریر نامناسب می تواند بلاهای زیادی را بر سر سلامتی شما بیاورد .

نگاهی گذرا به زندگی روزمره همه ما حکایت از فرهنگ غلط اما رایجی در میان ما ایرانیان دارد که از کودکی به همراه داشته ایم .

طبق آمار بیش از 90 درصد کودکان و نوجوانان ایرانی تمایل بسیاری دارند تا تکالیف و امور روزمره خود را در محل هایی که کانون تجمع خانواده است انجام دهند به طور مثال در جلوی تلویزیون دراز می­کشند و مشغول انجام تکالیف مدرسه می­شوند .و یا اتاق نشیمن را برای انجام این امور انتخاب می کنند .

انجام این کار نه تنها سبب می­شود تمرکز لازم را در انجام تکالیف از دست بدهند بلکه اگر به صورت عادت در بیاید باعث آسیب های چبران ناپذیری به ستون فقرات در دراز مدت می­شود .

در خرید میز تحریر چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم تا شرایط ارگونومیک را رعایت کرده باشیم

میز تحریر مدرن

لذا خرید یک میز تحریر مناسب به خصوص میز تحریر کودک و میز تحریر نوجوان مناسب دغدغه بسیاری از والدین و بزرگسالان است تا بتوانند تمرکز بالاتری بر روی فعالیت های خود داشته باشند و از سوی دیگر سلامتی خود را تضمین نمایند .

میز کامپیوتر

میز تحریر مناسب کودک شما را درسخوان تر می کند !

شاید تیتر عجیب به نظر برسد اما بدیهی است داشتن یک میز تحریر یا میز مطالعه مناسب که ملاک های مورد نظر شما جهت  اعمال سلیقه را مد نظر قرار داده باشد ، می­تواند نقش مهمی در ایجاد فرهنگ و عادت پشت میز نشینی داشته باشد .

به طوری که متخصصین ارگونومیک همواره به این نکته اشاره دارند که در زمان شروع سال تحصیلی می بایست والدین زمان و مکان مناسب و ثابتی را برای درس خواندن بچه ها در نظر گرفته تا سبب ایجاد تمرکز و سلامت آن ها باشند.

با عنایت به موارد فوق تیم تحلیلی شیک و تک لازم دید تا نکات مهم ارگونومیک برای خرید یک میز تحریر و یا میز مطالعه را در این مقاله به اطلاع همگان برساند..

میز تحریر چه تأثیری بر سلامت ستون فقرات دارد؟

صندلی و میز باید از نظر ارتفاع طوری طراحی شوند که اگر قرار است یک مانیتور بر روی میز قرار گیرد به موازات چشم فرد قرار بگیرد و نه پایین تر و نه بالاتر.

صندلی مناسب قوس محدب گودی کمر را می پوشاند و قوس مقعر تحدب پشت را دربر می­گیرد. با این وصف می بایست صندلی ارگونومیک باشد و قوس های ستون فقرات را دربر بگیرد؛  اما اگر پشتی صندلی صاف بود می بایست از بالشتکهای مخصوص که باعث می شود این قوس پر شود استفاده گردد.

میز تحریر

آیا هر صندلی را میتوان برای یک میز تحریر به کار برد؟

نشیمنگاه صندلی مورد استفاده برای میز تحریر باید به شکلی باشد که 90 درصد طول ران را دربر بگیرد. اگر بیش از 90 درصد باشد به زانو فشار می آید و اگر کمتر باشد باعث مشکلات عضلانی می شود. از نظر عرض هم بستگی به این دارد که فرد لاغر است یا چاق ولی معمولاً به عرضی به میزان 47-48 سانتی متر نیاز است.

طول 40 سانتی متر هم مناسب است. البته این موارد صرفاً جهت شرایط معمولی است ولی اگر به طور مثال فردی قد بلند دارد و استخوان رانش بلند باشد یا کسی کوتاه تر باشد باید موارد دیگری را نیز در نظر داشته باشد. همچنین برای قرار گیری صندلی خود حتماً می بایست فضای میز تحریر را در نظر بگیرید و اگر این فضا شامل کشوها و یا موارد دیگری بود این فضا ها را با شرایط فوق مد نظر قرار دهید.

میز مطالعه

 گردن بیش از 20 درجه خم نشود

برای خرید یک میز تحریر می بایست دقت شود ارتفاع پشتی صندلی کاملاً  کتف ها را بپوشاند و پشتی صندلی تا مهره 7 ام گردن امتداد داشته باشد .

زمانی که شخص مطالعه می­کند بهتر است فاصله چشم تا روی کتاب به حدی باشد که گردن بیش از 20 درجه خم نشود. اگر مجبور بودید این کار را بکنید باید سطح میز مطالعه را بالا بیاورید همچنین می توانید با قرار دادن چیزی مثل رحل زیر کتاب و جزوات این فاصله را پر کنید و سطح 20 درجه را رعایت کنید این موارد در خصوص میز تحریر کودک و میز تحریر نوجوان که به سبب شرایط تحصیلی می بایست مطالعه داشته باشند و از طرفی از ضعف در بینایی رنج می­برند حتماً باید لحاظ گردد.

آیا می توان از میز تحریر به عنوان میز کامپیوتر و میز مطالعه استفاده کرد؟

میز تحریر بهتر است از میز کامپیوتر یا لپ تاب جدا باشد اگرچه عموماً این اتفاق روی نمی­دهد؛ زیرا از نقطه نظر هزینه های خانواده و همچنین فضای مورد نیاز محدودیت هایی وجود دارد, لکن اگر قرار است از یک میز برای دو هدف استفاده شود علاوه بر موارد فوق سعی شود میز دارای سطج رویه بزرگتری باشد تا فضای کافی برای انجام این امور را در اختیار فرد قرار دهد.

چه زاویه هایی برای مطالعه مناسب هستند؟

دقت کنید تا زاویه هایی را که علم ارگونومیک جهت جلوگیری از آسیب دیدگی به ما ارایه داده است در خرید میز مطالعه و سایر ملزومات در نظر گرفته شود؛ بدین ترتیب یک عادت بهینه به صورت خودکار نهادینه می­شود. به طور مثال  می­بایست وقتی فرد می نشیند، کف پایش کامل بر روی زمین قرار بگیرد و زاویه ساق پا و زانو 90 درجه و زاویه ران و بدن 90 تا 110 درجه به سمت عقب باشد. بنابراین سعی کنید از صندلی استفاده کنید که قسمت پشتی آن قابلیت تنظیم داشته باشد..

هم چنین سعی شود برای کودکان از صندلی های چرخدار استفاده نشود. این نکته بر اساس تحقیقات صورت گرفته عنوان می­شود؛ چرا که ممکن است به کودکان آسیب وارد شده و امنیت آنان را تهدید نماید. در حالی که اگر از صندلی چرخدار برای کودک خود استفاده کنید امکان دسترسی بیشتر به نقاط میز را برای وی فراهم آورده­اید.

میز تحریر کتابخانه دار

ارتفاع ایده آل

اندازه میز تحریر با توجه به جثه هر فرد تعیین می شود؛ بنابراین باید مدلی انتخاب شود که وقتی شخص پشت آن می­نشنید به دست و شانه هایش فشاری وارد نشود.

میز تحریری برای کودک و یا نوجوان مناسب است که وقتی پشت آن می­نشیند بدون اینکه به بدنش فشار اضافی وارد شود دست هایش روی میز قرار بگیرند به صورتی که مچ و آرنج در امتداد هم باشند و آرنج و بازو زاویه حدود 110 درجه ایجاد کنند.

اگر ارتفاع میز تحریر از این اندازه کمتر باشد دستها به سمت پایین آویزان می شوند و در نتیجه سر و گردن کودک یا نوجوان اذیت می­شود، و در صورتی که از این حالت بلندتر باشد باعث می­شود که شانه بالاتر قرار بگیرد که باز هم در  دراز مدت باعث درد کتف و شانه می شود.

این مقاله تعدادی از نکات ارگونومیک را جهت خرید میز تحریر یا میز مطالعه به شما عزیزان ارایه داد تا کمک کند خرید بهتری توسط شما عزیزان صورت بگیرد.. در صورتی که سایر شرایط و سلایق شما وارد این معیارها شود شما می توانید یک انتخاب مناسب را داشته باشید که در دراز مدت از مزایای آن بهره مند شوید.

خرید میز تحریر از شیک و تک

محصولات پیشنهادی
نظرتان را درج کنید
پاسخ دهید

فهرست محصولات

تنظیمات

برای استفاده از لیست علاقه مندی ها به صورت رایگان یک حساب کاربری ایجاد کنید.

ورود

یک حساب کاربری ایجاد کنید تا کالاهای مورد پسندتان را از دست ندهید

ورود