جستجوی مطالب
مطالب پیشنهادی

آداب غذا خوردن در مهمانی های رسمی و رستوران ها

توسط 13330
پسندیدن0

چه یک فرد ساده باشید چه یک دیپلمات لازم است تا با آداب غذا خوردن آشنایی داشته و در استفاده از آنها بکوشید.
بسیاری از گفتگوهای دوستانه یا  قراردادهای تجاری بزرگ معمولاً از یک دیدار دوستانه شروع می شود. ممکن است شخصی را که قصد دارید به عنوان شریک تجاری یا شریک زندگی برای آینده خود برگزینید شما را به صرف شام در یک مهمانی رسمی خانوادگی یا در یک رستوران دعوت کند. توصیه میکنم قبل از  اینکه عازم مهمانی شوید این مطلب را با دقت بخوانید تا با آداب غذا خوردن در یک مهمانی کاملاً آشنا شوید و بتوانید تأثیر فوق العاده ای را برروی طرف مقابل بگذارید.
بهترین حالت نشستن دور میز
معمولاً بهترین حالت برای قرار گرفتن دور میز به گونه ای است که هیچ دو زن یا دو مردی کنار هم قرار نگیرند. از طرفی دیگر افراد بزرگ تر کنار هم و در رأس میز و افراد جوان تر کنار هم و در طرف دیگر میز قرار بگیرند.
و همچنین بهتر است آقا و خانم میزبان در دو انتهای میز یا در وسط میز و روبروی یکدیگر بنشینند.

چیدمان میز غذاخوری در مهمانی رسمی

طرز قرار گیری درست پشت میز غذا خوری

طرز نشستن در پشت میز هم یکی دیگر از نکات آداب غذا خوردن است که تا حد زیادی بیانگر نوع شخصیت شماست. غالباً افراد ی که از اعتماد به نفس بالایی بر خوردار هستند به صورت صاف می نشینند. یکی از اصول مهم غذا خوردن درست نشستن بر روی صندلی پشت میزغذا خوری است. بهتر است هنگام صرف غذا به حالت کشیده و صاف بر روی صندلی قرار بگیرید  و از هر گونه قوز و خم کردن بیش از حد پشت یا گردن خود، به جلو یا عقب اجتناب کنید. همچنین حین صرف غذا  از خم شدن روی بشقاب غذا خود داری کرده و غذا را به سمت دهان خود بیاورید.

استفاده از دستمال سفره در رستوران

استفاده درست از دستمال سفره

از دیگر نکات ضروری حین صرف غذا، استفاده صحیح از دستمال سفره می باشد. قبل از صرف غذا باید دستمال سفره بر روی زانو قرار گرفته و تا پایان غذا همان جا بماند. در صورتی که  قصد ترک کردن موقتی میز را دارید باید دستمال سفره را بر روی صندلی گذاشته  تا دیگران متوجه بازگشت شما باشند. بعد از اتمام غذا هم باید دستمال سفره را بدون مچاله یا تا کردن در سمت راست بشقاب ها قرار دهید. معمولاً در حین غذا خوردن از دستمال سفره برای پاک کردن دور دهان ( نه همه ی صورت ) به صورت آرام و آهسته استفاده می شود.

این مطلب را از دست ندهید: در تزیین میز شام برای یک مهمانی چطور عمل کنیم؟

اصول مهم برای شروع غذا

از دیگر آداب غذا خوردن، آداب سرو غذاست که می بایست توسط میزبان رعایت شود. غذا باید در جهت خلاف عقربه های ساعت و از سمت چپ افراد سرو شده و ظروف غذا باید از سمت راست میهمانان جمع آوری شود.
همچنین از دیگر آداب غذا خوردن این است که  قبل از میزبان شروع به خوردن غذا نکنید  و برای برداشتن چیزی از روی میز خودتان را زیادی کش نیاورید. در صورت نیاز بهتر است از کسی که به آن چیز نزدیک است خواهش کنید تا آن را به شما بدهد.

چطور در مهمانی رسمی غذا بخوریم

صحبت کردن حین غذا خوردن

بهتر است زمان غذا خوردن با آرامش یا صحبت های دلنشین سپری شود. در این زمان از جر و بحث و موضوعات بحث بر انگیز یا صحبت در مورد عناوین سیاسی یا توضیح  در مورد رژیم غذایی خاص خود و ...  دوری کنید.  جدای از این موارد، حواستان باشد حین صحبت کردن با قاشق و چنگال به افراد دور میز اشاره نکنید.

طرز صحیح قاشق و چنگال دست گرفتن

اصول مهم حین غذا خوردن

در همان ابتدا تلفن همراه خود را خاموش یا بر روی آیکون سایلنت قرار دهید و اگر منتظر تلفن بسیار مهمی هستید ، حواستان باشد در حالی که پشت میز جای مناسبی برای پاسخ دادن به تلفن نمی باشد.
بهتر است قبل از چشیدن غذا به آن نمک و ادویه اضافه نکنید، این کار نشانه ی بی احترامی به میزبان و آشپز می باشد.
برای سرد شدن سوپ کمی صبر کنید نه اینکه آن را فوت کنید و هنگام خوردن از هورت کشیدن آن خود داری کنید.
هنگام صرف سوپ قاشق را از پهلو به دهان خود نزدیک  و هنگام صرف غذا قاشق را از رو برو به دهان وارد کنید.
غذا خوردن با عجله و یا بر داشتن لقمه های بزرگ و یا تکه کردن غذا به اندازه های بسیار کوچک،  نشانه هایی از بی ادبی نسبت به میزبان به شمار می رود.
هنگام غذا خوردن از کارد و چنگال مخصوص هر مورد استفاده کنید. توجه داشته باشید قاشق سوپ خوری گرد و قاشق غذا خوری بیضی شکل هستند.
برای بریدن تکه های گوشت چنگال را در دست چپ گرفته و گوشت را در جای خود محکم کنید و چاقو را در دست راست گرفته و با آن گوشت را تکه کنید، سپس چنگال را به دست راست منتقل کرده و تکه ی گوشت را میل کنید.
هیچ گاه سر میز هوس نکنید استخوان ها را بلیسید.
برای جدا کردن استخوان یا غضروف به جای استفاده از دست از چنگال مربوطه  کمک بگیرید. در صورتی که با خوردن غذای خاصی آشنایی ندارید بهتر است قبل از شروع کمی به خوردن دیگران دقت کنید.
هل دادن بشقاب بعد از تمام شدن غذا نشانه ی بی نزاکتی است.
لطفاً سر میز تکه های باقی مانده را از لای دندان ها در نیاورید. برای این کار بهتر است عذر خواهی کرده و میز را ترک گفته و این کار را در دستشویی انجام دهید.

چگونه با قاشق و چنگال غذا بخوریم
برای بر جای نماندن لکه های چربی بر روی لیوان ها بهتر است قبل از نوشیدن دور دهان خود را تمیز کنید.
 هنگام صرف غذا هیچ گاه آرنج خود را بر روی میز قرار ندهید. این کار را بعد از اتمام غذایتان می تواند انجام دهید.
اگر در رستوران هستید هیچ گاه باقی مانده ی غذایتان را به خانه نبرید.
از کشیدن سیگار هنگام صرف غذا به طور جدی اجتناب کنید.
سعی کنید قاشق و چنگال با دندان هایتان برخورد نداشته باشد و صدا ندهد.
اگر سهوا چیزی را بر روی لباس مهمان دیگری ریختید با خونسردی از وی عذر خواهی کنید و بگذارید خود فرد به کمک پیش خدمت آن را تمیز کند و خودتان اقدام به تمیز کردن لباس فرد نکنید.
از دیگر اصول مهم در آداب غذا خوردن قدردانی  از میزبان است. حتماً و حتماً در پایان غذا صمیمانه از میزبان تشکر کنید و کارد و چنگال ها را به صورت موازی در سمت راست بشقاب ها قرار دهید.

محصولات پیشنهادی
(0)
‎تومان136,000
کالای ساختنی
زیر بشقابی جنس چرم مصنوعی دوبل شده جنس پشت کار فوم که باعث جلوگیری از سر خوردن روی میز می شود بسته 2 عددی کشور سازنده: ایران ضدخش طراحی زیبا مناسب برای میز پذیرایی سبک قابل سفارش در ست های شش نفره و هشت نفره
(0)
‎تومان136,000
کالای ساختنی
زیر بشقابی جنس چرم مصنوعی دوبل شده جنس پشت کار فوم که باعث جلوگیری از سر خوردن روی میز می شود بسته 2 عددی کشور سازنده: ایران ضدخش طراحی زیبا مناسب برای میز پذیرایی سبک قابل سفارش در ست های شش نفره و هشت نفره
(0)
‎تومان136,000
کالای ساختنی
زیر بشقابی جنس چرم مصنوعی دوبل شده جنس پشت کار فوم که باعث جلوگیری از سر خوردن روی میز می شود بسته 2 عددی کشور سازنده: ایران ضدخش طراحی زیبا مناسب برای میز پذیرایی سبک قابل سفارش در ست های شش نفره و هشت نفره
(0)
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
سرویس چینی 18 نفره 142 پارچه قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی قابل استفاده در مایکروفر مقاوم در برابر حرارت طرح و نقش ثابت در مقابل شست و شو و حرارت لعاب داخلی شفاف و درخشان لعاب سخت و ضد خراش محصول ویراکیش طراحی زیبا و...
(1)
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
لیوان دو جداره جنس شیشه پیرکس (بروسیلیکات) سبک وزن رنگ شفاف(بی رنگ) تعداد یک عدد مناسب برای سرو آب خیلی جوش یا خیلی سرد شیشه دو جداره برای نگهداری سرما یا گرمای مایعات به مدت طولانی تر جلوگیری از تعریق بدنه لیوان با...
(0)
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
ست قاشق و چنگال 12 پارچه طرح آنجل رنگ آبی سرویس قاشق و چنگال غذاخوری ست قاشق چنگال 6 نفره شامل 6 عدد قاشق و 6 عدد چنگال دارای بسته بندی شیک و کادویی جنس قاشق و چنگال استنلس استیل 1812 با دسته چینی
مطالب پیشنهادی
3 نظرات
 • Am**

  Am** 1401-06-29 پاسخ

  باید بیاموزیم چون لازمه احترام به خود و دیگران است. مهمانی داریم که واقعا برایم غذا خوردن با او سر یک میز سخت است با یک قاشق هر چیزی روی سفره باشد را امتحان می‌کند. پس درست بیاموزیم و به فرزندانمان هم درست آموزش دهیم.

 • ام************

  ام************ 1400-07-24 پاسخ

  غذا عالی است
 • Ai**

  Ai** 1399-07-18 پاسخ

  عااالی بود، ممنون از توضیحات کامل و دقیق
  حتما بخوانید شاید با تمام آداب آشنایی داشته باشید اما ممکن است حتی یکی از نکات را ندانید
نظرتان را درج کنید
پاسخ دهید

فهرست محصولات

تنظیمات

برای استفاده از لیست علاقه مندی ها به صورت رایگان یک حساب کاربری ایجاد کنید.

ورود

یک حساب کاربری ایجاد کنید تا کالاهای مورد پسندتان را از دست ندهید

ورود