جستجوی مطالب
مطالب پیشنهادی

چطور انواع رومیزی را بشوییم تا همیشه نو بمانند؟

توسط 14599
پسندیدن0

 خانه‌های ایرانی مملو از رومیزی‌های زیبا و متنوع است که بر روی میزهای عسلی، ناهارخوری و حتی برای روکش بسیاری از لوازم‌خانگی استفاده می‌شود. شما به‌عنوان یک خانم باسلیقه و تمیز، همیشه دنبال روش صحیح نگهداری و شستشوی این رومیزی‌ها هستید و البته باید به این دقت کنید که مثلاً رومیزی‌های منجق دوزی و یا ترمه در برابر چه روش شستشویی آسیب می‌بینند و نقش و نگار آن‌ها از شکل می‌افتد و یا پارچه‌شان رنگ‌پریده می‌شود. در این مقاله ما به شما روش صحیح شستشوی رومیزی و نگهداری انواع رومیزی را خواهیم گفت.

شستشوی رومیزی ترمه

رومیزی‌های ترمه، ضخیم اما حساس

رومیزی‌های ترمه از محبوب‌ترین رومیزی‌ها هستند که حتماً در خانه‌ی شما اقلاً یک نمونه‌ی آن یافت می‌شود و شما به آن علاقه ویژه دارید. جنس رومیزی‌های ترمه‌ اغلب از (ابریشم مصنوعی) است و به خاطر الیاف بلند و درهم یافتگی زیاد، ضخامت زیادی دارند و مقاوم هستند.
دغدغه‌های شما به‌عنوان خانم باسلیقه برای مواظبت از این رومیزی ترمه‌ها منطقی است؛ زیرا علی‌رغم ظاهر کلفتشان در برابر نور و رطوبت آسیب‌پذیر هستند و ظاهر اغلب تیره آن‌ها، رنگ‌پریدگی را به‌سرعت نشان می‌دهد. بهترین روش‌ها برای شستن ترمه عبارت‌اند از:

 •  بردن به خشک‌شویی و بخارشوی آن‌ها می‌تواند بهترین راه‌حل برای شستشوی رومیزی ترمه‌ به‌خصوص آن‌هایی که ابریشم طبیعی هستند باشد.
 • و  اگر در خانه آن‌ها را شستشو می‌کنید، حتماً از آب سرد استفاده کنید و ترکیبات شوینده مصرفی ملایم بوده و به‌هیچ‌وجه دارای ترکیباتی مانند پودرهای آنزیم دار یا آب‌ژاول و دیگر مواد سفیدکننده نباشد؛ زیرا ترمه‌ها به‌شدت آسیب‌پذیر هستند. رومیزی ترمه را چنگ نزنید، بلکه آرام در لگن بگردانید و در محلول آب و شوینده خیس کنید.
 •  بهترین راه برای خشک شدن رومیزی ترمه، قرار دادن در فضای باز و پهن کردن آن به روش افقی است؛ زیرا تمام سطح آن هم‌زمان خشک می‌شود.
 •  اتوکشی آن‌ها باید از پشت و بر روی یک پارچه‌ی نخی انجام دهید.
 •  هرگز در محل‌های که ساعاتی از روز در معرض نور آفتاب است رومیزی‌ها را قرار ندهید زیرا به‌سرعت رنگ‌پریده می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید: رانر رومیزی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نکات فوق در خصوص شستشوی رومیزی ترمه می تواند ضامن ماندگاری رومیزی های ترمه شما باشد.

شستشوی رومیزی گلدوزی

مواظب تثبیت رنگ رومیزی‌های گلدوزی باشید

 رومیزی‌های گلدوزی معمولاً پس‌زمینه‌ی روشن و گلدوزی‌های آن با رنگ شاد هستند. جنس پارچه آن اکثراً از کتان و در مواقع گران‌تر از مخمل هستند. برای مراقبت ازاین‌رو میزی‌ها نکات زیر را رعایت کنید.
•    نگذارید گردوخاک به مدت طولانی روی آن‌ها بنشیند. حتماً هرماه یک‌بار آن‌ها را در فضای آزاد تکان داده تا سطحی تمیز پیدا کند.
•    وقتی برای اولین بار تصمیم به شستشوی رومیزی‌ ها با گل‌دوزی رنگی گرفتید، ابتدا با یک پارچه نمدار سفید و نخی پشت آن و روی گلدوزی‌ها بکشید ببینید آیا ثبات رنگ دارند یا نه؟ در غیر این صورت از شستشوی آن چشم‌پوشی کنید.
•    برای شستشو آن را چندین بار در آب ولرم بخیسانید و سپس آب را خارج کنید و در انتها برای تمیز شدن بهتر در محلول آب ولرم و سرکه سفید برای چند ثانیه بخیسانید و سپس آب‌کشی نمایید.
•    برای خشک شدن رومیزی‌های گلدوزی زیبایتان را در هوای آزاد آویزان کنید. سپس آن‌ها را درحالی‌که کمی نم‌ دارند از پشت اتو کنید تا لطافت خود را حفظ کنند.

شستشوی رومیزی های توری

 شستشوی رومیزی‌ های منجق دوزی، ملیله‌دوزی

این رومیزی‌ها اکثراً، یادگاری هستند و بسیار عزیز برای شما. رومیزی‌های منجق دوزی، ملیله دوزی، سرمه‌دوزی و پولک‌دوزی و. معمولاً از جنس مخمل و یا کتان هستند و کار دست. برای نگهداری از این رومیزی‌ها باید نکات اصولی شستشو، لکه‌گیری و اتوکشی این صنایع‌دستی نفیس را جدی بگیرید:

 •   رومیزی‌های ملیله‌دوزی و پولک‌دوزی را هرگز نباید بشویید، به‌جای آن مرتب آن را بتکانید و در فضای باز قرار دهید. رومیزی‌هایی دست‌دوز مخملی را در فضای باز تکان و با یک چوب به‌آرامی به آن ضربه بزنید. این حرکت بهترین روش برای زدودن تمامی گردوغبار از منافذ پارچه‌های مخملی است.

این مطلب را از دست ندهید: با کاربردهای رومیزی ترمه بیشتر آشنا شوید.

 • برای شستشوی رومیزی‌ها سرمه‌دوزی از جنس مخمل آن‌ها را در آب ولرم چند بار بخیسانید و سپس آب را خالی کنید. این عمل را چند بار تکرار کنید تا آب شفافی از آن خارج شود. دقت کنید به رومیزی چنگ نزنید و هرگز آن را مچاله نکید. برای آب‌گیری به‌جای پیچاندن، آن را در چند حوله به‌آرامی لوله کنید تا نم آن به‌خوبی گرفته شود.
 •   البته که رومیزی‌های بزرگ در لگن بدون مچاله شدن جای نمی‌گیرند. پس قبل خیساندن آن را به شکل 4 گوش یا مثلثی تا کنید و بخیسانید.
 • برای بعضی از شما خانم‌ها که وسواس خاصی دارید و حتماً با بکار بردن شوینده راضی شده که رومیزی‌هایتان تمیز خواهد شد، استفاده از صابون لباس نوزاد توصیه می‌شود. محلولی از صابون لباس و آب ولرم بسیار رقیق بسازید و رومیزی‌های مخملی را در آن خیس کنید و حتماً چندین بار آب‌کشی نمایید.
 • برای خشک‌کردن رومیزی‌های منجق دوزی و ملیله‌دوزی آن‌ها را در فضای باز آویزان و سپس در حالتی که نم دارد اتوکشی کنید. اتوکشی حتماً از پشت و با گذاشتن یک‌لایه پارچه‌ی نخی سفید انجام شود.

شستشوی رومیزی قلاب بافی

رومیزی توری پرکاربرد و با شستشوی راحت

رومیزی‌های توری از انواع رومیزی‌های پرمصرف و به‌اصطلاح دم‌دستی هستند. به‌ویژه بر روی میز ناهارخوری آشپزخانه‌ها بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. البته که خانم‌های خوش‌سلیقه‌ای مثل شما برای جلوگیری از آلودگی ‌یک سفره شیشه‌ای روی آن می‌کشید. این پارچه‌های ‌توری به‌عنوان روکش بسیاری از لوازم‌خانگی کوچک مثل ساندویچ ساز نیز استفاده می‌شوند. برای شستشوی این رومیزی توری‌های اغلب سفیدرنگ محدودیت خاصی ندارید؛ اما به نکات زیر حتماً توجه کنید:
•     ابتدا آن‌ها را چند بار در آب سرد آب‌کشی نمایید.
•    برای زدودن گردوغبار از لابه‌لای بافت‌های آن می‌توانید چند قاشق نمک به آب اضافه کنید.
•    این توری‌ها را به‌راحتی و با استفاده از پودر رخت‌شویی می‌توانید شستشو کنید.
•    به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از سفیدکننده‌ها، پارچه‌های توری کدر می‌شوند. برای اینکه آن‌ها سفیدتر و براق‌تر شوند به آب آن چند قاشق جوش‌شیرین بیفزایید.

نحوه شستشوی رومیزی

رومیزی‌های قلاب‌بافی را هرگز به خشک‌شویی نبرید

خانم‌های هنرمندی مثل شما حتماً به بافت رومیزی از مدل قلاب‌بافی علاقه دارند. این رومیزی‌ها معمولاً از رنگ سفید و شیری هستند. با توجه به اینکه جنس آن‌ها از ابریشم مصنوعی است نکات زیرا برای نگهداری و شستشوی صحیح رومیزیهای قلاب بافی الزامی است.

 •  برای شستشو هرگز آن‌ها را به خشک‌شویی نبرید زیرا بخار با فشار بالا، نخ و بافت آن را شل می‌کند.
 • با آب گرم و استفاده از پودرهای شستشو به‌راحتی قابل شستشو هستند.
 • هرگز از سفیدکننده‌ها برای آن استفاده نکنید چراکه به بافت آن لطمه می‌زنند.
 • به‌راحتی و با گذاشتن یکپارچه‌ی نخی بر روی آن اتوکشی می‌شوند.

نکته آخر اینکه شستشوی رومیزی های مختلف تکنیک های خاص خود را می طلبد. گاهی فقط خرید یک جنس باکیفیت اتمام کار نیست. نحوه نگهداری آن نیز بسیار مهم است.

خرید انواع رومیزی از شیک و تک

محصولات پیشنهادی
تمام شد
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
رومیزی رانر قابل سفارش در سه سایز مختلف متناسب با ابعاد میز ناهار خوری جنس چرم مصنوعی دوبل شده جنس پشت کار فوم که باعث جلوگیری از سر خوردن روی میز می شود رنگ طلایی ضدخش کشور سازنده: ایران ضدخش طراحی زیبا مناسب...
‎تومان507,000
رومیزی جنس کتان مرغوب دارای دو سایز متفاوت برای چهار نفر و شش نفر ضد لک دارای لبه گیپور دارای لبه های دوخته شده چهار نفره مربعی شش نفره مستطیلی شش نفره در ابعاد 140x180 سانتی متر چهار نفره در ابعاد 140x140 سانتی متر...
‎تومان390,000
رومیزی رانر جنس کتان مرغوب مقاوم در برابر لک اندازه 40x180 سانتی متر مناسب برای میزهای 4 و 6 نفره دارای سه رنگ زیبا دارای ریشه های تزیینی بدون تغییر رنگ در شستشو
‎تومان507,000
رومیزی جنس کتان مرغوب دارای دو سایز متفاوت برای چهار نفر و شش نفر ضد لک دارای لبه گیپور دارای لبه های دوخته شده چهار نفره مربعی شش نفره مستطیلی شش نفره در ابعاد 140x180 سانتی متر چهار نفره در ابعاد 140x140 سانتی متر...
مطالب پیشنهادی
نظرتان را درج کنید
پاسخ دهید

فهرست محصولات

تنظیمات

برای استفاده از لیست علاقه مندی ها به صورت رایگان یک حساب کاربری ایجاد کنید.

ورود

یک حساب کاربری ایجاد کنید تا کالاهای مورد پسندتان را از دست ندهید

ورود