جستجوی مطالب
مطالب پیشنهادی
قوری دو کاپ طرح لبخند و سیبیل

‎تومان242,250 ‎تومان285,000 ‎−15%
اردو خوری سرامیکی سه خانه طرح برگ انجیری

‎تومان246,500 ‎تومان290,000 ‎−15%

ساخت کتابخانه با وسایل دور ریختنی

توسط 102278
پسندیدن0

شاید همه علاقه مند به خرید کتابخانه نباشند و دوست داشته باشند با کمی خلاقیت خودشان سدت به کار شوند و یک کتابخانه خانگی شخصی برای خودشان دست و پا کنند.

ایده ساخت کتابخانه با وسایل دور ریختنی در ابتدا شاید کمی نامتعارف و عجیب به نظر برسد، اما باید بگویم چنانچه روش های استفاده و زیبا سازی برخی از وسایل دور ریختنی را آموزش ببینید می توانید با استفاده از آن ها عناصر متعدد و بسیار زیبایی از قبیل قفسه نگهداری وسایل، جاکفشی، کتابخانه و ... را بسازید.

 در این مطلب شیک و تک قصد دارد شما را با چندین روش خاص و منحصر به فرد ساخت کتابخانه با وسایل دور ریختنی آشنا کند.

 نکات ظریف برای ساخت کتابخانه با وسایل دور ریختنی

قبل از اینکه دست به کار شوید و ایده خاصی را برای ساخت کتابخانه خانگی خود انتخاب کنید، باید با نکات مهمی را در این زمینه به شما یادآور شویم.  لازم است قبل از هر کاری  تعداد کتاب ها و وسایل دکوری تان را سنجیده و فضای موجود برای کتابخانه خود را برآورد کنید.

 در صورتی که تعداد کتاب هایتان زیاد است، به جای اضافه کردن طول قفسه ها،  تعداد طبقات را بیشتر کنید. زیرا قفسه هایی که بیش از اندازه دراز باشند زیر سنگینی کتاب ها تاب بر می دارند.

بهتر است ارتفاع هر قفسه با قفسه بعدی را 50 تا 60 سانتی متر در نظر بگیرید و برای پیدا کردن عمق مناسب هم می توانید یکی از بزرگ ترین کتاب هایتان را بر روی متریال مورد استفاده خود قرار داده و همان اندازه که برایتان مناسب بود را برش بزنید.

و در انتها کمی سلیقه و خلاقیت به خرج دهید. مسلماً استفاده از رنگ ها، کاغذ دیواری و ... می تواند نمای کتابخانه خانگی شما را برجسته و زیبا تر کند.

ساخت کتابخانه با تخته های چوبی

ساخت کتابخانه با چند تکه چو.ب

یکی از پر کاربرد ترین ملزومات ساخت کتابخانه تخته های چوب یا ام دی اف است، که به فراوانی در اطراف ما وجود دارند و به شکل های مختلفی در ساخت انواع قفسه و کتابخانه مورد استفاده قرار می گیرد.    

یکی از ساده ترین روش های استفاده از چوب یا ام دی اف برای ساخت کتابخانه خانگی بدین صورت است که، ابتدا شما دو نگهدارنده فلزی محکم را در فاصله ای در حد طول تخته چوب بر روی دیوار نصب کنید، سپس چوب را بر روی آنها بگذارید. در صورت تمایل می توانید دو یا حتی سه تخته چوب را با روش عنوان شده در یک راستا یا به صورت طبقاتی بر روی هم روی دیوار نصب کرده و از آن ها برای قرار دادن کتاب های بیشتر استفاده کنید.

ساخت کتابخانه شخصی با تخته چوبی

روش بعدی در ساخت کتابخانه با تکه های چوب، استفاده از میخ های فولادی یا بست های نگهدارنده و چسب های بسیار قوی است. در این روش به جای استفاده از نگهدارنده های فلزی شما باید ابتدا راستایی را که قرار است کتابخانه در آنجا قرار گیرد را مشخص کرده و با مداد خطی کمرنگ بکشید. سپس چند میخ فولادی را کمی پایین تر از این خط بر روی دیوار محکم کنید و در انتها سطح چوب را با چسب بسیار محکمی که در فروشگاه های مربوط به لوازم چوبی یافت می شود آغشته و آن را روی خط مشخص شده به دیوار بچسبانید.

اتحاد بین چسب و میخ های فولادی یا بست های نگهدارنده  مقاومت این کتابخانه را برای قرار گیری چندین کتاب سنگین بالا می برد.

این مطلب را از دست ندهید: ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی

استفاده از جعبه های میوه یا باکس های آماده

با استفاده از باکس های آماده و کمی خلاقیت می توانید یک کتابخانه بسیار زیبا و چشم نوازی را در اتاق خود خلق کنید. برای این کار راه های زیادی وجود دارد که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره می کنم.

درست کردن کتابخانه با جعبه چوبی میوه 

تعدادی باکس آماده در اندازه های مختلف را تهیه کنید و آن ها را به روش های درهم اما مرتبط، در کنار هم بر روی دیوار نصب کنید. برای جذابیت بیشتر می توانید هر کدام از باکس ها را به یک رنگ در آورده و مجموعه ای رنگارنگ بر روی دیوار چسبانده یا بر روی زمین بچینید. برای این کار بهتر است از رنگ های که هارمونی مناسبی با هم دارند  کمک بگیرید.

ساخت کتابخانه با جعبه میوه 

 یا اینکه مانند تصویر بالا درون هر باکس را با کاغذ رنگی متفاوتی تزیین کرده و بازتاب رنگی هر کدام از آن ها را در مجموع کار نظاره گر باشید.

اگر خیال استفاده از جعبه های میوه را دارید بهتر است ابتدا خرابی های احتمالی آن ها را رفع کرده و بعد از مرتب کردنشان آن ها را با رنگ زیبا و هماهنگ با عناصر موجود در اتاقتان رنگ کنید، سپس به صورت مجموعه ای زیبا آن ها را روی هم قرار داده یا بر روی دیوار بچسبانید و کتاب ها و عناصر دکوریتان را درون آن ها قرار دهید.

آموزش ساخت کتابخانه با جعبه میوه

ساخت کتابخانه چوبی با جعبه

ایده ساخت کتابخانه با سبد میوه

ساخت کتابخانه با وسایل ساده ای مانند تخته و نخ

اگر می خواهید کمی متفاوت باشید و علاوه بر اضافه کردن کتابخانه عنصر منحصر به فردی را به اتاق خود اضافه کنید از این روش برای ساخت کتابخانه خانگی خود استفاده کنید. البته این کتابخانه برای حجم کتاب های وسیع کاربردی ندارد و تا حدودی می توان آن را محدود دانست، اما شکل منحصر به فرد آن دکور خاصی را برای اتاق شما به وجود می آورد.

برای این روش شما نیاز به دو یا سه تخته چوب با طول های متفاوت، یک تکه میله فلزی یا چوبی، ریسمان محکم یا سیم فلزی، دو گیره دیواری و پیچ و مهره دارید. ابتدا دو سر تخته های چوبی را با فاصله دو سانتی متر از لبه تخته و اندازه مشخصی بین دو سوراخ، سوراخ کنید. ( توجه به اندازه بین سوراخ ها اهمیت بالایی در ثابت بودن تخته ها و جلوگیری از تاب خوردگی آن ها دارد.)

ساخت کتابخانه با چند تکه نخ و چوب

حال زمان اتصال میله فلزی یا چوبی به دیوار است. ارتفاع مناسبی را در جایگاهی که قرار است کتابخانه خود را در آنجا نصب کنید انتخاب و میله را با گیره های دیواری و پیچ و مهره محکم کنید. سپس ریسمان را با سه طول متفاوت قطع کرده، به طوری که هر طول در نظر گرفته شده دارای دو ریسمان باشد و در مجموع شش ریسمان داشته باشید. در مرحله آخر یک طرف ریسمان را گره محکمی زده و سر دیگر آن را از سوراخ عبور دهید و بعد از چرخاندن دور میله چوبی یا فلزی از سوراخ دوم عبور داده و در انتها گره بزنید و این کار را برای تمام ریسمان ها و تخته های چوبی خود ادامه دهید.ساخت کتابخانه خانگی با تخته های ام دی اف

ساخت یک کتابخانه چوبی کمجا برای فضاهای کوچک

چنانچه تعداد کتاب هایتان زیاد است اما فضای کمی دارید می توانید از این روش برای ساخت کتابخانه خانگی استفاده کنید. برای ساخت این کتابخانه شما نیاز به یک تخته چوب 2 متری در عرض 15 تا 20 و ضخامت 3 تا 4 سانتی متر، چند صفحه چوبی در ابعاد 15 در 25  سانتی متر، یک صفحه چوبی در ابعاد 40 در 45 سانتی متر، تعدادی پیچ 5 سانتی، چسب چوب و ابزار مناسبی برای برش دارید.

ابتدا تخته 2 متری را بر روی زمین گذاشته و در فاصله 30 تا 40 سانتی متر روی آن علامت بگذارید. این علامت ها جای قرار گیری طاقچه ها هستند. سپس با اره برقی روی مکان هایی که علامت زده اید شیار ایجاد کنید. حین ایجاد شیار ها باید کاملاً هوشیار باشید تا تمام چوب را نبرید اما عمق مناسبی برای قرار گیری طاقچه در این شیار ایجاد کنید. در صورتی که این کار برایتان سخت است بهتر است از یک نجار برای انجام آن کمک بگیرید.

طول 15 سانتی متری تخته ها  را با چسب آغشته و درون شیارها قرار دهید و صبور باشید تا چسب ها کاملا خشک شوند. بعد از خشک شدن قفسه ها زمان استفاده از پیچ هاست. پیچ ها را از پشت تخته 2 متری به درون طاقچه ها فرو کنید، این کار برای محکم کردن طاقچه ها ضروری است، برای هر طاقچه از دو پیچ استفاده کنید.

بعد از طی کردن تمامی این مراحل زمان متصل کردن پایه کتابخانه رسیده است. برای این کار صفحه 40 در 45 سانتی متری را به وسیله 4 پیچ به قسمت انتهایی تخته پیچ کنید تا کتابخانه شما استحکام و مقاومت بیشتری کسب کند و در انتها کتابخانه را به صورت قائم بر روی زمین قرار داده و چند پیچ بلند تهیه وکتابخانه خود را به دیوار پیچ کنید.

 

محصولات پیشنهادی
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
کتابخانه دو طبقه دارای 4قفسه بدون درب و 2 قفسه درب دار جنس: نئوپان فشرده شده با روکش ملامینه ضد خش دارای لبه های پی وی سی شده با ماشین آلات صنعتی اتصالات: الیت دارای کمد مناسب برای اداره و منزل طراحی ساده و...
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
قفسه کتابخانه جنس چوب نراد روسی مقاوم سبک دارای دو  قفسه مجزا دارای یک کمد قابل استفاده برای فضای خانگی واداری قابل استفاده برای کنار کامپیوتر قابل استفاده برای مکان های کوچک طراحی ساده و مدرن دارای یک سال...
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
قفسه کتابخانه جنس چوب نراد روسی مقاوم سبک دارای دو  قفسه مجزا دارای سه کشو کوچک برای مدارک قابل استفاده برای فضای خانگی واداری قابل استفاده برای کنار کامپیوتر قابل استفاده برای مکان های کوچک طراحی ساده و...
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
قفسه کتابخانه جنس چوب نراد روسی مقاوم سبک مناسب برای کتاب و لوازم دکوری دارای دو کمد دارای چهار قفسه مجزا طراحی ساده و مدرن دارای یک سال گارانتی درجه تیرگی و روشنی قهوه ای به انتخاب مشتری قابل سفارش می باشد
محصول موجود نمی باشد
‎تومان0
قفسه کتابخانه جنس چوب نراد روسی مقاوم سبک مناسب برای کتاب و لوازم دکوری دارای دو کمد دارای سه کشو کوچک برای مدارک دارای 7 قفسه مجزا طراحی ساده و مدرن دارای یک سال گارانتی درجه تیرگی و روشنی قهوه ای به انتخاب...
مطالب پیشنهادی
2 نظرات
 • مح******

  مح****** 1401-12-19 پاسخ

  این کتابخانه ها اصلاًخوب نیستند
  • شی**** ** **تک

   شی**** ** **تک 1402-01-31 پاسخ

   برای کتابخانه های خوب باید هزینه کنید براتون با متریال خوب ساخته بشه. اینا صرفاً جهت ایده و کم هزینه است.
نظرتان را درج کنید
پاسخ دهید

فهرست محصولات

تنظیمات

برای استفاده از لیست علاقه مندی ها به صورت رایگان یک حساب کاربری ایجاد کنید.

ورود

یک حساب کاربری ایجاد کنید تا کالاهای مورد پسندتان را از دست ندهید

ورود